Opublikowany przez: monika.g 2019-05-18 01:20:20
Autor zdjęcia/źródło: Zajady u dzieci @ pixabay.com
Zajady mogą pojawić się u ludzi w każdym wieku, jednak zajady u dzieci, a szczególnie u niemowląt są bardzo częste. Wiąże się to z tym, że maluchy wszystkie znalezione przedmioty wkładają do buzi oraz nadmiernie się ślinią. To wszystko sprzyja powstawaniu w kącikach ust bolesnych, zaczerwienionych, a czasem nawet wypełnionych surowiczym płynem nadżerek.
Skóra w miejscu powstawania zajadów jest nadmiernie przesuszona przez co pęka podczas otwierania przez malca ust. Sprawia to dziecku ból i dyskomfort. W miejscach pęknięć powstają ranki i strupki, które mogą dziecku przeszkadzać nawet podczas uśmiechania się.
Zajady u dzieci często mylone są z opryszczką. Jednak jej przyczyną są wirusy i może się ona pojawić w różnych miejscach na ustach, nie tylko w kącikach. Najczęściej uwidacznia się na obrzeżach ust i obejmuje fragment ust i skóry wokół nich. Opryszczka charakteryzuje się również wyraźnymi pęcherzykami wypełnionymi surowiczym płynem. Zajady w przeciwieństwie do opryszczki nie przenoszą się na inne części ciała, nie ma także możliwości zarażenia się nimi.
Zajady najczęściej powstają u dzieci, które są przemęczone i zestresowane, mają nieprawidłowo skomponowaną dietę, która powoduje niedobory niektórych witamin lub często chorują i muszą przyjmować antybiotyki. Układ odpornościowy dziecka jest jeszcze niedojrzały, przez co organizm malca jest bardziej narażony na infekcje. Przyczynami zajadów u dzieci są:
W leczeniu zajadów po pierwsze zadziałaj objawowo, aby złagodzić przykre dolegliwości związane z obecnością nadżerki w kącikach ust. Stosuj witaminowe maści natłuszczające (z witaminą A, B2 lub E). Skuteczna będzie również maść cynkowa. Nie zapominaj też o smarowaniu ust dziecka nawilżającą pomadką ochronną, zwłaszcza przed wyjściem na zewnątrz.
W przypadku nawracających zajadów u dziecka zmodyfikuj dietę malucha i wzbogać ją o produkty zawierające witaminy z grupy B, żelazo i cynk.
Witaminę B2 znajdziesz w przetworach mlecznych, czerwonym mięsie, rybach i jajach, żelazo w mięsie oraz zielonych warzywach, a cynk także w mięsie, jajach i rybach, a poza tym w czosnku, nasionach słonecznika i dyni oraz kiełkach pszenicy. Możesz również wesprzeć malucha suplementem witaminy B2, jednak lepiej poradzić się lekarza i nie eksperymentować na własną rękę. Nie zaszkodzi natomiast podawanie dziecku probiotyków, które odbudują naturalną florę bakteryjną jelit. Prawidłowa flora jelitowa chroni organizm przed infekcjami.
Nie zapominaj o prawidłowej higienie jamy ustnej dziecka. Regularnie co 3 miesiące wymieniaj szczoteczkę malca na nową. Raz na jakich czas wyparzaj także szczoteczkę we wrzątku, ponieważ jest ona idealnym siedliskiem dla szkodliwych drobnoustrojów.
Niemowlaka pilnuj, aby nie wkładał wszystkich napotkanych przedmiotów do ust oraz żeby nie ssał paluszków. Jeśli Twój maluch używa jeszcze smoczka postaraj się go od niego odzwyczaić. Ssanie smoczka sprzyja nadmiernemu ślinieniu się, co może podrażniać i wysuszać kąciki ust i przyczyniać do powstawania zajadów.
Jeśli zajady u dziecka dość często nawracają skonsultuj się z lekarzem. Być może w ustaleniu przyczyny konieczne będzie wykonanie badań laboratoryjnych i zastosowanie antybiotyków lub leków przeciwgrzybiczych.
ZOBACZ TAKŻE:
Dziecko nie chce jeść? Zobacz co robisz źle!>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.